Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:
a) Total cost = 49 + 38.75m
b) Total cost = 149 + 38.75m
c) The graphs of the lines are parallel and both has slope of - 2.5
d)Difference in total cost = $132.5
Step-by-step explanation:
Total cost , TC = Initial membership fee + monthly charges
a) TC = 49 + 38.75m
b)TC = 149 + 38.75m
d) 149 + 38.75(6months) = 381.5
49 + 38.75(12months) = 514
Difference in total cost = 514 -381.5 = $132.5
Answer:
She will pay $7,500 interest over the 5 years
She will have to pay back $17,500 in total
Step-by-step explanation:
Let us revise the rule of the simple interest
<em>I</em> = <em>Prt</em> and <em>A</em> = <em>P</em>(1 +<em> rt</em>)
, where:
- A = Total Accrued Amount (principal + interest)
- r = Rate of Interest per year in decimal
- t = Time Period involved in months or years
∵ Leah borrows £10,000 over 5 years at a simple interest rate of 15%.
∴ P = 10,000
∴ t = 5
∴ r = 15% =
= 0.15
→ Substitute them in the first rule to find the interest
∵ I = 10,000(0.15)(5)
∴ I = 7,500
∴ She will pay $7,500 interest over the 5 years
→ Let us find A
∵ A = 10,000(1 + 0.15×5)
∴ A = 17,500
∴ She will have to pay back $17,500 in total
Answer:
Step-by-step explanation:
We are given that 30% of California residents have adequate earthquake supplies.
a) Ramon variable X denotes the number of the california residents that have adequate earthquake insurance
B) x can take value 1 ,2 ,3 ......
C)The distribution of random variable is geometric distribution with parameter p=0.3
The pmf of geometric distribution is

D)P(X=1) or P(X=2)=P(X=1)+P(X=2)
P(X=1) or P(X=2)=
E)

F)

p is the resident who does not have adequate earthquake supplies.
p = 1-0.3 = 0.7

G)