Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
Answer:
Q1. 13 passengers
Q2. 0.1756 (approx. 0.18)
Step-by-step explanation:
Q1. 267 seats are available on the plane
5% is expected to fail to show up
Hence, no of passengers expected not to show up = 267 * 0.05
= 13.35 (approx 13 passengers)
Q2. See working in the attachment as I had to explain it step by step.
I am unsure what you are talking about please improve your question next time please.
if events X and Y are independent, then for intersection we multiply the probability
P(Y∩X) = P(Y) * P(X)
We know that

Now we replace P(Y) * P(X) for P(Y∩X)

Cancel out P(X)
So 
Like that

Now we replace P(X) * P(Y) for P(X∩Y)

Cancel out P(Y)
So 
P(Y | X) = P(Y) and P(X | Y) = P(X) are true