Answer:
a) the final velocity is v=80 ft/s
b) the time required is 2.5 seconds
Step-by-step explanation:
The final velocity is related with the acceleration through
v² = v₀² + 2*g*h
where
v₀= initial velocity= 0 (dropped from test)
g = acceleration
h = height
replacing values
v² = v₀² + 2*g*h = 0² + 2*32 ft/s² * 100 ft = 6400 ft²/s²
then
v= √6400 ft²/s² = 80 ft/s
the tomato hit the ground at v=80 ft/s
h₀= h + v₀*t - 1/2*g*t²
since h₀=0 ( initial height) and v₀=0
0= h - 1/2*g*t²
t = √(2*h/g)
replacing values
t = √(2*h/g) = √(2*100 ft / 32 ft/s²) = 10/4 s =2.5 s
t =2.5 seconds
Answer:
33.94 cms of ribbon
Step-by-step explanation:
Because you need two diagonals to form the x, therefore the amount of ribbon needed is the sum of the distance of both diagonals.
When crossing the diagonal, a rectangular angle is formed, where the diagonal would be the hypotenuse, we know that the distance of the hypotenuse can be calculated by means of the legs, which we know its value (12):
d ^ 2 = a ^ 2 + b ^ 2
a = b = 12
d ^ 2 = 12 ^ 2 + 12 ^ 2
d ^ 2 = 288
d = 288 ^ (1/2)
d = 16.97
16.97 cm is what it measures, a diagonal, therefore tape is needed:
16.97 * 2 = 33.94
A total of 33.94 cms of ribbon is needed
Answer:



Step-by-step explanation:
Step 1: Pythagoras Theorem
Pythagoras theorem relates the three sides of the triangle in such a way that the sum of the square of base and perpendicular is equal to hypotenuse, such as:

Step 2: Trigonometric Functions
Only for a right angle triangle following three trigonometric relations are valid



Step 3: Verifying all the possible answers
A: Since, LN = x and using 
we can calculate


therefore, NM = x (true)
B: As NM = x therefore it can not be equal to
.
C: Using Pythagoras Theorem



It can also be proved using trigonometric relation


As, 
Therefore

D and E:
Using same approach similar to part A
Since, LN = x and NM = x
we can calculate


Therefore,
and not equal to 
You can set up an equation of a line where it has a slope-intercept form written as y=mx + b where m is the slope and b is the y-intercept. The slope is calculated by the change in y over the change in x. Hope this answers the question. Have a nice day
3x + 4y = 32....multiply by 5
5x + 5y = 50...multiply by -3
---------------
15x + 20y = 160 (result of multiplying by 5)
-15x - 15y = -150 (result of multiplying by -3)
--------------add
5y = 10
y = 10/5
y = 2
3x + 4y = 32
3x + 4(2) = 32
3x + 8 = 32
3x = 32 - 8
3x = 24
x = 24/3
x = 8
solution (8,2)
The students conclusion is incorrect......it is answer choice 1