Answer: $1.89
Explanation: As, we know that :-

where,
net income for common shareholders = net income - preferred dividend
= $20 - $3 = $17
= 9 shares
so putting the values into equation we get :-

= $1.89
Answer:
The risk free rate is 3.325%
Explanation:
The required rate of return or cost of equity of a stock can be calculated using the CAPM. The CAPM estimates the required rate of return of a stock based on three factors- risk free rate, stock's beta and the market risk premium. The equation of required rate of return under CAPM is,
r = rRF + Beta * (rM - rRF)
Where,
- rRF is the risk free rate
- rM is the return on market
- (rM - rRF) gives us the risk premium of market
We already have the values for r, Beta and rM. Plugging in these values in the formula, we calculate the rRF to be,
Let rRF be x.
0.1185 = x + 1.24 * (0.102 - x)
0.1185 = x + 0.12648 - 1.24x
1.24x - x = 0.12648 - 0.1185
0.24x = 0.00798
x = 0.00798/0.24
x = 0.03325 or 3.325%
Answer:
Household and government are related to each other in terms of economic unit. Household pay taxes to government and then government use that money for the people. Household earn the money by working in firms or by running their own business.
Environmental issues such as air pollution can affect the relationship between household and government. Popleuses their own transport to go to firms and the number of vehicles are increasing day by day which causes air pollution.
The government can form policies against personal transport and convince people to use public transport which will be beneficial for government as government will directly get money from household.
Answer:
True
Explanation:
Efficiency related expenditures are more closely with day-to-day servicing of the machine. Such an expenditure just maintains machine's capacity to save the future economic benefits rather than improve its capacity.
Answer:
$420,000
Explanation:
Calculation for Orleans’s net U.S. tax liability
Using this formula
Tax liability=Taxable income×U.S tax rate
Let plug in the formula
Tax liability=$2,000,000×21%
Tax liability=$420,000
Therefore Orleans’s net U.S. tax will be $420,000. The withholding tax amount of $8,000 was not included because it was already imposed on the dividend.