Answer:
In the March 31 statement of financial position, the company should record the futures contracts as a loss and liability of $100,000
Explanation:
GAAP specifies that all derivatives instrument and hedging activities recorded in the balance sheet are assets and liabilities and measured at fair value.
At the starting of the futures contracts, the fair value is $0 since the prices of the future contract was entered at that date.
Given that 200 futures contracts was sold at the commodity exchange foo $$0.83/lb and each contract was for 25,000 lb. Therefore a fair value hedge of 5 million lb. (25,000 lb. × 200 contracts) of copper at $0.83/lb is expected to be delivered.
The price had risen to $0.85/lb at the date of the financial statements, Copper Monkey should record a loss and liability = (5 million lb) × ($0.83 – $0.85) = 5000000 × 0.02 = 100000
Copper Monkey should record a loss and liability of $100,000
I think the most appropriate answer would be D.
I hope it helped you!
Answer:
17.19 years
Explanation:
The triple value of the earnings per share=$3.50*3=$10.50
The growth rate is 6.6%
Using the nper formula in excel, we can determine the number of years earnings per share would triple
=nper(rate,pmt,-pv,fv)
rate is 6.6%
pmt is not applicable to the scenario ,hence it is zero
pv is the current earnings per share
fv is the future earnings per share
=nper(6.6%,0,-3.5,10.5)= 17.19
Answer:
B. 9.0 times.
Explanation:
Accounts Receivable Turnover (ART) = Net credit sales/ Average accounts receivable
Net credit sales = <em>$7,200,000</em>
Average accounts receivable = (beginning AR - ending AR) /2
Average Accounts receivable = ($820,000 + $780,000)/2
Average AR = <em>$800,000</em>
Therefore Accounts receivable turnover = $7,200,000/800,000 = 9.0 times
C. 85,000 of the insurance is 100,000 for a bodily injury