One answer could be 2 as 2^2 is 4 and 2+2 also equals 4
Answer:
The amount of work required to remove all of the water by pumping it over the side = 3.12 × 10⁶ lbs.ft
Step-by-step explanation:
Work done in moving anything from point A to point B = Fx
For this setup,
If we take an elemental vertical height, dx, The volume would be A.dx
where A = Cross sectional Area = πr² = π(18)² = 1017.88 ft²
dV = 1017.88 dx
The elemental force on that part will be
dF = ρg dV
ρg = 63.8 lbs/ft³
dF = 63.8 × 1017.88 dx = 64940.5 dx
F = ∫dF = 64940.5 dx
W = Fx = (∫dF)x = ∫ 64940.5x dx = 64940.5 ∫ xdx
We'll be integrating from (11 - 6) ft to 11 ft because that's the total height it'll be pumped through
W = 64940.5 (x²/2)¹¹₅ = 64940.5((11² - 5²)/2) = 3.12 × 10⁶ lbs.ft
Answer: All the real values except x ≠ 7 and the x for which f(x)≠-3
Step-by-step explanation:
Since, For function f , the domain is R - {7}
That is, If x is any element of the domain of the function f,
Then, x ≠ 7
(gof)(x) = g(f(x))
Since, For the function g, the domain is R - {-3}
Thus, If f(x) is any element of the domain of the function g,
Then f(x)≠ -3
Hence, Fourth Option is correct.
the answer is the number of pages divided by the number of minutes.
7.5/9=0.833333, so she reads on average 0.83 pages per minute