Answer:
ft/min is the rate of changing of width
Step-by-step explanation:
Given -
The area always remain constant i.2 2 square feet.
Height of the rectangle = 2 feet
Rate of changing of height = 6 feet per minute
Since area is constant
2 sq ft = (2 * 6) ft/min * 1 * x ft/min
x =
ft/min
I think the volume of cylinder B will be the same as that of cylinder A that is 360cm³
This is because the volume of the cylinder is dependent on the base and the perpendicular height, therefore, the slanting of the cylinder wont change its volume
The zeros are the values of t for which f(t) = 0.
i.e. <span>-16t^2 + 96t = 0
16</span>t^2 - 96t = 16t(t - 6)
16t = 0 or t - 6 = 0
t = 0 or t = 6
Therefore, the zeros are 0, 6
The time taken for the ball to hit the ground is the value of t when f(t) = 0.
i.e. t = 6.
Given that the window is rectangular on three sides with semi-circular top and with the following dimensions: 4 as the length and 3 as the width. We can calculate the perimeter using the given values, and it gives us the perimeter of 15.71 feet.
Draw a diagram to illustrate the problem as shown below.
The area of triangle acb is
A₁ = (1/2)*20*h = 10h
The area of trapezoid abcd is
A₂ = (1/2)*(20+12)*h = 16h
The ratio A₁/A₂ is
A₁/A₂ = (10h)/(16) = 5/8
Answer:
The ratio of triangle acb to the area of trapezoid abcd is 5/8.