Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer
Answer:
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.
Step-by-step explanation:
Previous concepts
A Bernoulli trial is "a random experiment with exactly two possible outcomes, "success" and "failure", in which the probability of success is the same every time the experiment is conducted". And this experiment is a particular case of the binomial experiment.
The binomial distribution is a "DISCRETE probability distribution that summarizes the probability that a value will take one of two independent values under a given set of parameters. The assumptions for the binomial distribution are that there is only one outcome for each trial, each trial has the same probability of success, and each trial is mutually exclusive, or independent of each other".
The probability mass function for the Binomial distribution is given as:
Where (nCx) means combinatory and it's given by this formula:
Solution to the problem
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.
let Leo's speed = x mile/hr
so Ethan speed = (x + 6) miles per hour
Distance = Speed × Time
so distance traveled by Leo in 2 hours = x × 2 = 2x
and distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 1.5( x + 6 ) = 1.5x + 9
since they meet on the path , After Ethan has ridden 1.5 hours and Leo has ridden 2 hours , so together the have traveled on complete path that is 65 miles.
⇒ distance traveled by leo in 2 hours + distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 65
⇒ 2x + 1.5x + 9 = 65
⇒ 3.5x = 56
⇒ x = 16
Hence Leo's speed = x miles/hr = 16 miles/hour
and Ethan's speed = (x + 6) miles/hr = 16 +6 = 22 mile/hour
Answer:
It is true, except when x = 2/5, since it is an asymptote.
Step-by-step explanation:
3x=5xy-2y
3x=y(5x-2)
3x/5x-2=y
5x-2=0 -------> 5x=2 --------> x=2/5
Answer:
StartFraction 7 over 2 EndFraction can be used to find the unit rate if one divides 7 by 2 and compares the result to 1
Step-by-step explanation:
we know that
The formula to calculate the slope between two points is equal to

we have the points
B(2, 7) and D(4, 14)
substitute the values


The unit rate is

therefore
StartFraction 7 over 2 EndFraction can be used to find the unit rate if one divides 7 by 2 and compares the result to 1