Response/ NonResponse: Some students might be too tired to answer the question or in converse, a student might feel that his or her grade might be reflected on the survey since it is not anonymous, he or she might sugarcoat the answer. (incorrect response bias)
Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
(12 - 9) / 12 = (40 - x) / 40
3/12 = (40 - x) / 40
40(1/4) = 40 - x
10 = 40 - x
10 - 40 = -x
-30 = -x
30 = x <=== percent decrease from 40 to 30
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
In the triangle XYZ
Applying the law of sines

solve for z


If your looking for hourly they sold a total of 12 tacos per hour.
If your looking for daily they sold a total of 288 tacos per day.