Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
Answer:
GDP= 9,872
Explanation:
The Expenditure Approach is a method of measuring GDP by calculating all spending throughout the economy including consumer consumption, investing, government spending, and net exports. This method calculates what a country produces, assuming that the finished goods and services of a country equals the amount spent in the country for that period.
The formula is:
GDP=C+I+G+/-NX
GDP: Gross Domestic Product
(C) consumer spending – this is the amount that all consumers spend on goods and services for personal use.
(I) investment – this is the amount that businesses or owners spend to invest in new equipment or expansions.
(G) government spending – this includes spending on new infrastructure like bridges and roads.
(NX) net exports – this includes spending on a country’s exports minus its spending on imports.
GDP= 6,728+1,767 +1,741+(1,102-1,466)
GDP= 9,872
The full question is:
Karl's Sporting Goods started as a small shop catering to the fly-fishing crowd but as requests were made for different and varied goods, it branched out into an outdoor-sports store. Karl caters to his core customer base of hunters and fishermen, but stocks the latest outdoor gear for those who want to incorporate other sports such as backpacking into their hunting and fishing experience. Due to space limitations, he does not carry mountain bikes, but does carry gear for them. Since Karl's is not located near the ocean or a large body of water, he does not carry wetsuits or other watersports equipment, but he does carry gear that would be required for wading in cold mountain rivers and streams, and canoes and kayaks. His marketing is directed toward hunters and fishermen, but includes activities, events, and sales aimed at bringing outdoor enthusiasts with other interests into his store. Over the past month, he has received numerous request for rock climbing gear. As a result of these requests, Karl has entered into negotiations with three providers of high-quality rock climbing shoes and gear. What do Karl's activities show about his marketing for Karl's Sporting Goods?
Answer:
He has a marketing concept and is acting on it.
Explanation:
A marketing concept is the way by which businesses identify the needs of customers and come up with strategic ways of meeting those needs better than competing firms.
Different marketing concepts include: production concept, product concept, selling concept, marketing concept, and the societal marketing concept.
In the given scenario Karl's sporting goods only catered for fly fishers but as demand for other items increased they branched into other outdoor sport items.
He is stocking gear for swimming, rock climbing, and mountain bikers through partnership with suppliers even if they are not his primary market.
This is acting on marketing concept to be able to meet demand for the other outdoor sporting activities he does not normally supply
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
Down payment
Explanation:
Down payment is a initial cash outlay at the time of purchasing any capital intensive item (house, machinery, vehicles etc.) through lease or mortgage.
Down payment reduces the total amount of external financing required (Company financing the purchase) thus the down payment reduces the periodic installment and interest rate charge on the financing.