If there are 40 children aged twelve and under and x of them are under three years old, 40 - x aged three twelve years old. From the 92 people that where taken by the company on whale watching trips, 52 are over twelve years old. The equation that best show the total cost, C is
(40 - x)(36) + (52)(48) = C
Rearranging the equation gives,
x = 40 - ((C - 2496)/ 36)
Given that the angle measure 20 and the side opposite to that angle measures 10 cm, suppose this is the height of the triangle, the hypotenuse
Such that
sin theta=opposite/hypotenuse
opposite=a=10 cm
sin 20=10/h
multiplying both sides by h we get
hsin20=10
hence;
h=10/sin20
h=29.24 cm
h=29.2 cm
Answer:
Hey!
The average of these amounts is : $183,636.70!
Step-by-step explanation:
To find the average, we have to add all the values up which gives...
= 918,183.50!
And then divide this number by the amount of values you added up...
*918,183.50 divided by 5 gives = $183,636.70*
So your average is $183,636.70!!
HOPE THIS HELPS!!