Answer:
90%
Step-by-step explanation:
Let R = 100
Since, Z = 30% of R
Therefore, Z = 30% *100 = 30
Since, W = 3Z
Therefore, W = 3*30 = 90
Percentage of W of R

Answer:
Each associate costs the client $700 per day, so a associates will cost the client 700a dollars per day. Each partner costs the client $1500 per day, so p partners will cost the client 1500p dollars per day. The total amount charged 700a+1500p :$14100:
700a+1500p=14100
700a+1500p=14100
Since there were a total of 11 lawyers assigned to the case (associates and partners), we know a+pa+p must equal 11.11.
a+p=11
a+p=11
\underline{\text{Write System of Equations:}}
Write System of Equations:
700a+1500p=
700a+1500p=14100
14100
a+p=11
11
Answer:
£288150
Step-by-step explanation:
We'll use the formula
PRT/100= interest
But in this case we are looking for principal P
Rate= 2%
Interest= £5763
T=1
P= (I*100)/(RT)
P= (5763*100)/(2*1)
P= 288150
The principal is £288150
<span>Answer:
The two events are independent. In the given scenario, P(M and N) =0.25
Explanation:
1) Independent events are those that do not affect each other. In this case the number that you roll does not change the flip of the coin. So, whatever number you get with the die, the probabilities of landing tail or head when tossing the coin are the same.
2) The probability of the two simultaneous events: getting an odd number and landing a tail, since they are independent, is equal to the product of the two independent events:
P(M and N) = P(M) x P (N) (only because they are independent)
3) The probability of getting and odd number is 0.5 (half of the numbers are odd and half are even => probability = 1/2)
4) The probability of the coin lands tail is 0.5 (1/2).
5) Then the joint probability is 0.5 x 0.5 = 0.25</span>