Answer:
Correct choice is C. 2 mL.
Step-by-step explanation:
Given that Ampicillin 250 mg IM every 12 hours is ordered. After reconstitution, there's 125 mg/mL. Now we need to find about how many mL would you give.
Let number of ml needed = x.
Since ratio of mg per mL will be fixed so we get equation:





Hence correct choice is C. 2 mL.
Answer:
The quantity is 12
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the solution to the equation.
Let the quantity we are looking for be x;
According to the question;
The quantity plus a quarter of the quantity = 15
x + 1/4(x) = 15
x + x/4 = 15
Multiply through by 4
4x + (x/4)*4 = 15 * 4
4x + x = 60
5x = 60
x = 60/5
x = 12
Answer:
srtand trv
Step-by-step explanation:
Given:
<span>12-foot wire is secured from the ground to the tree at a point 10 feet off the ground.
The tree meets the ground at a right angle.
When you visualize the scenario, the 12 foot wire would be the measure of the hypotenuse and the 10 feet off the ground will be the short leg or opposite. The long leg or adjacent is unknown.
We need to solve for sine theta because the value of hypotenuse and opposite is given.
sin </span>θ = opposite / hypotenuse
sin θ = 10 feet / 12 feet
sin θ = 0.833
θ = 0.83 / sin
θ = 56°
The wire would meet the ground at approximately 56° angle.
Answer:

Step-by-step explanation:
We are given that Volume of spherical balloon in cubic meters

We have to find the value of volume of the balloon after t seconds.
We are given that radius of spherical balloon after t seconds

Substitute the value then we get


Hence, the volume of spherical balloon is given by the formula
