Point estimate proportion is the average of lower and upper interval limit.
Point estimate proportion )p) = x/n
Where x = observations, n=sample size
Substituting;
p= 40/493 = 0.0811
Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
The given function in terms of 'a' is given as:

In order to determine
, we need to make
equal to 'x' and find the value of 'a'. Therefore,

Now, plug in the value of 'a' on both sides, we get:

Therefore, the expression for the function in terms of 'x' is:

Answer:
5 / 8
Step-by-step explanation:
Given :
Average age of male = 25
Average age of female = 40
Average age of entire membership = 30
The ratio of female to male students :
Male students : Female students
25 : 40
5 : 8
5/8
Answer:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %
Step-by-step explanation:
Information given
n=750 represent the random sample taken
estimated proportion of people who thought the economy is getting worse
is the value that we want to verify
represent the significance level
z would represent the statistic
represent the p value
Hypothesis to test
We want to check if the true proportion of interest is equal to 0.32 or not.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic would be given by:
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %