The value of a share of KTI's stock today is closest to 9.5% , 0.004375
.
Explanation:
Investment Investment (ROI) is an investment performance metric used to evaluate or compare the success of a variety of investment operations.
In addition to the spending price, ROI aims to explicitly calculate the make value of a single project.
g = retention rate
ROI = 0.75*13% = 9.5%,
Price = 1.75/(0.10-0.0975) = 0.004375
#16 is B because I know I’ve had that problem before
Answer:
Helping organisations spot suspicious activity.
Explanation:
Online analytical processing can be described as a type of technology that is utilized by different organizations to achieve an excellent database. It gives managers of large organisations access to store large volumes of information such as employees data, the various equipments bought in the company and the costs incurred, the different activities that take place in the organization.
Online analytical processing also serves as a tool that is used to track the performance and activities of various employees in the organization so as to track any suspicious activity.
Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
The city bus system charges lower fares to senior citizens than to other passengers. Assuming that this pricing strategy increases the profits of the bus system, we can conclude that senior citizens must have a(n) <u>More elastic Demand </u>for bus service than other passengers.
Explanation:
Elasticity of demand defines relationship between the change in price and the purchases made by the consumer .
In case with the increase or decrease of the price the purchasing habit of the consumer remains the same then we say that the good has inelastic demand .
In case the consumer changes its purchasing habits with the change in price of the product or service then we say that the good /service has elastic demand.
In the question we can see that the bus service provider have changed the price of the tickets(reduce the price of the ticket) for senior citizens ,so we can say that the with the change in the price of the tickets the demand for the tickets by senior citizen must have increased .<u>Hence it is a example of Elastic demand.</u>
<u></u>