answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ddd [48]
2 years ago
10

What happened to the man who invested in a paper towel company and a revolving door factory?

Business
1 answer:
yanalaym [24]2 years ago
3 0
The answer is <span>He was wiped out before he could turn around.
The pun is based on two major characteristics of the products created in each company. Paper towel products are created to wiped something out while the revolving door factory is created for big buildings such as malls and hotels in order to maintain traffic.</span>
You might be interested in
Soap Company manufactures soap X and soap Y and can sell all it can make of either. Hours available to produce the products are
Nastasia [14]

Answer:

It would take 162 minutes to make one unit of product X.

Explanation:

Giving the following information:

Hours available to produce the products are the constrained resources.

Soap could reduce the processing time for X by 10 percent.

X Y

Sales Price $20 $25

Variable Cost 14 15

Hours needed to process 3 5

<u>First, we need to determine the number of minutes required to make one unit of Product X under the new method:</u>

Number of minutes required= (3*60)*0.9= 162 minutes.

It would take 162 minutes to make one unit of product X.

B) False. The contribution margin per hour of Product B is higher than product Y.

C) False. The contribution margin per hour of $2 was before the improvement in product X.

D) False. Product Y has a higher contribution margin per unit but lower compared to the contribution margin per hour.

6 0
1 year ago
Skye listed her assets and liabilities on a personal balance sheet. skye's balance sheet (april 2013) assets liabilities cash $1
padilas [110]
AAAAAAAAAAAAAAAAAA $100,000
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
DonutVille caters to its retirement population by selling over 10,000 donuts each week. To produce that many donuts weekly, Donu
nata0808 [166]

Answer:Flour should be acquired through a contract.

Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.

When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.

8 0
1 year ago
Portions of the financial statements for Software Associates are provided below. SOFTWARE ASSOCIATES Income Statement For the ye
charle [14.2K]

Answer:

Explanation:

The preparation of the Cash Flows from Operating Activities—Indirect Method is shown below:

Cash flow from Operating activities - Indirect method

Net income $78,000

Adjustment made:

Add : Depreciation expense $33,000

Add: Decrease in accounts receivable $10,000

Add: Decrease in inventory $13,000

Add: Increase in accounts payable $7,000

Less: Decrease in salaries payable -$4,000

Add: Increase in income tax payable $8,000

Less: Increase in prepaid rent -$3,000

Total of Adjustments $64,000

Net Cash flow from Operating activities                   $142,000

7 0
1 year ago
An oil company has agreed to buy oil from Russia at 1,800 Rubles per barrel. Have it shipped to Amsterdam by a Norwegian shippin
snow_tiger [21]

Answer:

Landing cost = 56.49 dollars per barrel.

Explanation:

Buying Cost of oil barrel = 1,800 Rubles, which is equal to 27.50 USD per barrel.

Shipping Cost = 20 Krones, which is equal to 2.35 USD per barrel.

Refining Cost = 20 Euros, which is equal to 22.82 USD per barrel.

Transportation Cost = 200 Philippine peso, which is equal to 3.82 USD per barrel.

Therefore, to find landing cost of the above mentioned transaction = 27.50 + 2.35 + 22.82 + 3.82 = 56.49 USD per barrel.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Efficiently scheduling material and labor is an example of ________________ decisions
    6·1 answer
  • A south sea island produces only coconuts. In 2010, the price of a coconut is $1.50 and the quantity produced is 300. In 2012, t
    5·1 answer
  • Luxe Labels, LLC, exports specialty printing equipment for the custom labeling, flexible packaging, and carton industry. Thanks
    15·1 answer
  • United Resources Company obtained a charter from the state in January of this year. The charter authorized 200,000 shares of com
    13·1 answer
  • which of the following statements about the impact of a company's competitive efforts in a region on its regional market share a
    10·1 answer
  • Darla owns a dress shop called Darla's Darling Dresses. During the past year, Darla traded her current location for a building a
    11·1 answer
  • The employees of Cassini Corporation are engrossed in working toward their individual targets. They have ignored the principal a
    6·1 answer
  • Karvel Corporation uses a predetermined overhead rate based on machine-hours to apply manufacturing overhead to jobs. For the mo
    12·1 answer
  • On June 1 of the current year, Pamela Schatz established a business to manage rental property. She completed the following trans
    8·1 answer
  • A last-mile delivery service is looking into increasing capacity by purchasing new delivery vans. Two vans are being considered.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!