Answer:
A. $3992.50
Step-by-step explanation:
Credit line - $8,000.00
Summary
- Previous Balance Payments - $2,500.00
- Credits - $1,500.00
- New Purchases - $3,000.00
- Finance Charge - $7.50
- New Balance - $4,007.50
Available credit= credit line - new balance = $8000 - $4007.50= $3992.50
Answer:
Solve f(x)=6x-12 g(x)=5x+1 h(x)=x^2-4 (f+g)(x). f(x)=6x−12 f ( x ) = 6 x - 12 g(x)=5x+1 g ( x ) = 5 x + 1 h(x)=x2−4 h ( x ) = x 2 - 4 (f+g)(x) ( f + g ) ( x ). Evaluate f+g f + ...
Step-by-step explanation:
Solve f(x)=6x-12 g(x)=5x+1 h(x)=x^2-4 (f+g)(x). f(x)=6x−12 f ( x ) = 6 x - 12 g(x)=5x+1 g ( x ) = 5 x + 1 h(x)=x2−4 h ( x ) = x 2 - 4 (f+g)(x) ( f + g ) ( x ). Evaluate f+g f + ...
Answer:
The answer is explained below
Step-by-step explanation:
STEP 1
Out of 1500 units produced by a company 1,477 are found to be free of a particular type of defect. One needs to rate the performance based on Six Sigma Theory.
STEP 2
Manager can define the performance of a product using defects per million units DPMO metric
DPMO can be find by using
DPMO = Total number of defects in a sample/ No. of opportunities of per error per unit x No. of units * 1,000,000
= 1500 - 1477/ 1 x 1500* 1,000,000
= 23/1500
= 15,333,33
The defect rate of the process can be find by
Defect rate = No. of defects/ No. of units * 100
= 1500 - 1477/1500 * 100
= 23/1500 * 100
= 1.53%
Six Sigma theory focuses on achieving 3.4 defects per million for a certain period of time. However in this, performance of the process is not as good as stated by the manager.
Answer:
20
Step-by-step explanation:
The expected value of a toss is:
E(X) = (0.10) (3) + (0.30) (1) + (0.60) (0)
E(X) = 0.6
If she scores an average of 0.6 points per toss, then the expected number of tosses needed to get 12 points is:
12 / 0.6 = 20
Using a random number table, we can assign digit 0 as a 3-point hole, digits 1-3 as a 1-point hole, and digits 4-9 as no points. Read the digits and add the points until you get 12 points. The number of digits read is the number of beanbag tosses.
Refer to the diagram shown below.
The exit for Freestone is built midway between Roseville and Edgewood,
therefore the distance from O to the new exit is
(1/2)*(33+55) = 44 mi.
Let x = distance from Midtown to the new exit.
Because the distance from O to the new exit is equal to (x + 17), therefore
x + 17 = 44
x = 44 - 17 = 27 mi.
Answer:
When the new exit is built, the distance from the exit for Midtown to the exit for Freestone will be 27 miles.