Answer:
0.047
Step-by-step explanation:
Given that poisson distribution with mean m, for 0.5 square meter =1.5
Then the formula for finding the probability =
P[k] = (e^-m * m^k) k!
Hence we have
P[4] =[ (e^-1.5) * (1.5^4)] ÷ 4 * 3 * 2 * 1
= (0.2231301601 * 5.0625) ÷ 24
=( 1.12944375) ÷24
= 0.04706
≈ 0.047
Hence, the final answer is 0.047
The word problem gives you the information you need to solve it.
5 batches of chili were made using 63.5 kg of beans total. You can assume the same amount of beans were used in each of the 5 batches, so ...
your equation would be:
63.5 ÷ 5 = # of beans in each batch.
63.5 ÷ 5 = 12.7
12.7 kg of beans were used in each of the 5 batches.
Check step:
12.7 × 5 = 63.5
Answer:
cl + 1/(N+1)
Step-by-step explanation:
If we assume that the Nth harmonic number is cl. Then we are assuming that 1+1/2+1/3+1/4+...+1/N=cl
And we know that the (N+1)th harmonic number can be found by doing
1+1/2+1/3+1/4+...+1/N+1/(N+1)
=cl + 1/(N+1)
The (N+1)th harmonic number is cl + 1/(N+1) given that the Nth term is cl
Other way to see the answers:
Maybe you want to write it as a single fraction so you have
[cl(N+1)+1]/(N+1)=[cl*N+cl+1]/(N+1)
Answer:
B is your answer!
Step-by-step explanation:
Hope I helped:)
The mass of orangutan is 64.5 kilograms
<em><u>Solution:</u></em>
Given that orangutan weighs 142 pounds
Also given that,
1 kilogram is equivalent to about 2.2 pounds
Now let us convert 142 pounds to kilograms
1 kilogram = 2.2 pounds

Therefore, 142 pounds is equivalent to,


On rounding to nearest tenth we get, 64.5 kilograms
Thus mass of orangutan is 64.5 kilograms