Answer:
Manufacturing cost: $
Direct material ($6.50 x 3,200) 20,800
Direct labour ($2.40 x 3,200) 7,680
Manufacturing overhead ($1.10 x 3,200) 3,520
Supervisory salaries 13,600
Depreciation 5,500
Other fixed costs <u>2,200</u>
Total manufacturing cost <u> 53,300</u>
Explanation:
Total manufacturing cost is the aggregate of direct material, direct labour,variable manufacturing overhead and fixed costs. Fixed costs include supervisory salaries, depreciation and other fixed costs. Direct material cost per unit, direct labour cost per unit and manufacturing overhead cost per unit should be multiplied by the budgeted units per month.
<span>The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration also known as the DOD Chief Information Officer is responsible for that. The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration is in charge of managing all DOD information technology even national security systems and serves as the Chief Information Officer.</span>
Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.
Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $42 per direct labor hour.
Explanation:
Giving the following information:
Calculate the predetermined overhead rate for 2020, assuming Lott Company estimates total manufacturing overhead costs of $ 882,000, direct labor costs of $735,000, and direct labor hours of 21,000 for the year.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 882,000/21,000= $42 per direct labor hour.