Answer:
Option C 16.36% is correct.
Explanation:
We can find the growth using the following growth formula:
g = (Earning per share today / Earning per share n years ago)^(1/5) - 1
EPS of this year is $3.2 per share and 5 ago was $1.5 per share.
So by putting values we have:
g = (3.2 / 1.5) ^(1/5) - 1 = 16.36%
The right option is C.
A profit and loss statement<span> will determine how well a business has done over the past year.The profit and loss statement is a financial statement which shows revenue, costs and all expenses that happened during a said period of time. Most companies do this quarterly or yearly. </span>
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1
In the question above, Walt asks for 10 gallons of gas while Jessie asks for $10 worth of gas. In both the cases, the drivers need gas but Walt is concerned about the quantity of gas and Jessie is concerned about the price of the gas.
In case of Walt, the price elasticity of demand is zero because he want 10 gallons of gas regardless of the price of gas per gallon. While in case of Jessie, the price elasticity of demand is one because he wants to buy gas worth $10, no matter what is the price of the gas per gallon.
Answer:
Holly must save $2845.81 at the end of each year
Explanation:
first calculate the value of tuition fees at n = 18
Cash flow formula = Tuition × 
Discounted CF formula = Cash flow ÷ 
10.00% 0
Year Cash flows Discounted CF
0 33,799.32 33799.32
1 36,165.28 32877.52
2 38,696.84 31980.86
3 41,405.62 31108.66
FV = $129,766.37
PV = 0
N = 18
rate = 10%
using PMT function in Excel
Annual contribution = $2845.81