Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate
= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6
= $182,700 - $192,000
= - $9,300 favorable
Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price
= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)
= $182,700 - $174,000
= $8,700 unfavorable
Material quantity variance = Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity
= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)
= $174,000 - $192,000
= -$18,000 favorable
The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one
The company should accept the special order because it will get an additional profit of $4,000 ($12,500 - $7,500 - $1,000) for the special order. This additional profit amount can be acquired by separating the effect from the special order on each cost and sales of the company's business. The sales should increase by $12,500 ($5 x 2500 unit) amount if the job is taken and the variable cost should increase by $7,500 ($3 x 2500 unit). Lastly, the fixed cost should increase by $1,000 (the new machine).
Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share