Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
<span>The machine would have a cost basis of $80,000 - $86,000. All business owners must gain profit from the products that they sell by ensuring that their capital will be returned to them. Putting such costing price gives the owner the capital gains as well as earning back the expenses that he has shelled out in order to purchase the machine to be sold in the market. <span>
</span></span>
The best option to choose is the Chief Chef or the Executive Chef. This type of chef is the one who is in charge of <span>the decision-making. He is the leader of the kitchen brigade. </span>
Answer:
Small-scale and flexible; Large-scale and inflexible.
Explanation:
Job shops tend to be <u>small scale and flexible</u> while continuous processes tend to be <u>large scale and inflexible</u>.
Job Shop: It is defined as small manufacturing units that produce a specific and customized product in small batches. Most of the products produced in this process have a unique set up. The estimation of costs is generally most difficult when the Job shop process has been chosen.
Continous processes: It is a streamlined process that has a production flow of products from one step to another without any interruption. A larger quantity is produced at one time, not in batches. It requires sophisticated control system.