Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
I believe the answer is: first step, Planning Initiation
During this step, we determine the objective, scope, and purpose of the joint operation. We also start to structured the things that can be done in order to fulfil the objective and make sure that each steps are rational and can be delivered with sufficient resources.
Answer:
11.36%
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows,
Debt = 45%
Common equity = 55%
YTM = 12%
Tax rate = 25%
WACC = 10.30%
So, we can calculate the cost of equity by using following formula,
WACC = Debt × YTM (1 - Tax rate) + Common Equity × Cost of Equity
By putting the value, we get
10.30% = 45% × 12% × (1 - 25%) + 55% × Cost of Equity
0.103 = 0.45 × 0.12 ( 0.75) + 0.55 × Cost of Equity
0.103 = 0.0405 + 0.55 × cost of equity
0.103 - 0.0405 = 0.55 × cost of equity
Cost of equity = 0.0625 ÷ 0.55
So, Cost of equity = 0.1136 or 11.36%
Answer:
D. Fundamental analysis would now show the corporation is undervalued. The fact that the price was unchanged is not consistent with the efficient markets hypothesis.
Explanation:
Under factors of production, we have Land ,labour ,capital and entrepreneur.
Labour are the prime movers of a business.If a new CEO with a good track record has been employed, then the value of the company will increase.
Technically, that Quadrangle Company has increased its production(which might mean that the goods and services they deliver to their clients has increased or the mode of delivery of services has been improved upon), the value is also meant to increase.
With all these indices in place, fundamental analysis will now show that the corperation is undervalued. so D
Fundamental analysis would now show the corporation is undervalued. The fact that the price was unchanged is not consistent with the efficient markets hypothesis
perfectly fits the answer