The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
a) $250,000
b) Zero
c) $6,100
d) $47,500
Explanation:
a) Bloomington owes $250,000 at year-end 2016 for inventory purchase.\
This relates to account payable and the amount to be reported as liability as at year-end 2016 is $250,000.
b)Bloomington agreed to purchase a $31,000 drill press in January 2017.
No liability will be recognized at year-end because the entity has no present obligation as there is no legal or constructive responsibility to pay $31,000. What occurred is just an agreement that can be altered.
c) During November and December of 2016, Bloomington sold products to a customer and warranted them against product failure for 90 days. Estimated costs of honoring this 90-day warranty during 2017 are $6,100.
The entity will recognized $6,100 as warranty payable as the entity has a present obligation as at year-end 2016 to compensate the customer.
d)Bloomington provides a profit-sharing bonus for its executive equal to 5% of reported pretax annual income. The estimated pretax income for 2016 is $950,000. Bonuses are not paid until January of the following year
The entity will report 5% of $950,000 ($47,500) as liability at year-end 2016 as the the entity has a present obligation to settle its executive.
Answer:
Price elasticity of demand for Adam=0
Price elasticity of demand for Barb=1
Explanation:
Price elasticity of demand = %age change in demanded QTY / %age change in demanded price
The price is not important for Adam, and he demands a fixed quantity, hence his demand curve is vertical. A perfectly vertical demand curve is can inelastic demand curve and has price elasticity =0
The quantity is not important for Barb, and he demands a fixed price, hence his demand curve is horizontal. A perfectly horizontal demand curve is has price elasticity =1
Answer:
Answer) 1)The lower supply of lawyers will lead to high salaries, and current law school admits will be more likely to decide to attend
Explanation:
Simple demand and supply logic can be used to reflect that as the supply of lawyers is lower, price (salaries of lawyers) will be higher and it will force the students to join law classes for higher salaries after completion of the programme.
I believe the answer is: task-oriented listening
Listeners who prefers task-oriented listening tend to only pay attention if the communicators speak about something that relevant to the goals that they want to achieve. This type of listeners tend to be more effective in a situation when there is a limited time to finish a certain project, like bob.