<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
This is increasing function
The first option is correct
<em>See attached graph for reference</em>
Answer:
$15.25
Step-by-step explanation:
$7.50+$4.85+$12.25 +$9.00 +$8.15 = $41.75
$28.50*2 = $57.00
So, he needs $57.00- $41.75 = $15.25 more
Answer:
Step-by-step explanation:
The following is the logarithm quotient rule:

Plugging in the values we have above gives us the following:



Answer:
120*2.75*60/5280
= 3.75
Step-by-step explanation:
So James is walking at 120 steps a minute, there are 60 minutes in one hour, and 5,280 feet in a mile. So, to find how quickly James is walking, we multiply how many steps he is taking a minute by how much distance each step is (120 * 2.75) that gives us how much distance in one minute, so we then multiply by 60 because there are 60 minutes in one hour. Then divide the entire equation by how many feet are in one mile (5,280) giving us the answer 3.75 miles per hour. And the equation 120*2.75*60/5280