He "owled" from the pain xD
If it is 30% off, then u r paying 70%
70% of 17 = 0.7(17) = 11.90 ...this is without tax
u have a tax rate of 6%.....
11.90 * 1.06 = 12.614 rounds to 12.61 <== total cost including tax
Answer:
The quick ratio is 4.75:1.
Step-by-step explanation:
From the given information it is clear that:
Cash = $340,000
Inventory = $280,000
Accounts receivable = $40,000
Accounts payable = $65000
Other current liabilities = $15000
Formula for quick ratio:

Substitute Cash = 340000, Current receivables=40000, Current Liabilities= (65000+15000).


Therefore the quick ratio is 4.75:1.
Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
Answer:
b. Divide the quantity of output by the number of hours worked.
Step-by-step explanation:
<em>Since the ratio of the number of output to the number of hours worked shows the productivity. </em>
Thus, option (b) is correct.
Productivity is used to converting inputs into useful output. It measures the efficiency of a person, system, machine, factory, etc.
For Example: The employee who works less hours and assembled more radios has more productivity, that employee knows how to utilize time.