Answer:

Step-by-step explanation:
hello
we need to compute the following

hope this helps
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
Answer: if he drives the car each month, he would spend $150 lesser than when he drives the truck.
Step-by-step explanation:
The car goes 25 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/25 = 40 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a car, the cost of gas per month would be
2.5 × 40 = $100
The truck goes 10 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/10 = 100 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a truck, the cost of gas per month would be
2.5 × 100 = $250
The difference between both costs is
250 - 100 = $150
There are 12 different ways to organize your schedule
There are 2 English classes
There are 3 math classes
There are 3 history classes
Take 2x3x3 and you get 12
Answer:
she can buy 3 T-shirts
Step-by-step explanation:
200.00-87.96=112.04
112.04-30-30-30=22.04