Answer:
The correct answer is $17,000.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Bonds percent = 7%
Par value of bonds = $500,000
Market rate = 6.5%
Cash received = $505,000
So, we can calculate the amount of recorded interest for semiannual interest period by using following formula:
First we calculate the premium on bonds,
So, Premium on bonds = Cash received - Par value of bonds
= $505,000 - $500,000
= $5,000
So, straight line amortization = Premium on bonds ÷ years
= $5,000 ÷ 5
= $1,000
So, Amount of interest expense for first semiannual is as follows:
Amount of interest = ( Par value of bonds × Bonds percent ) ÷ 2 - (straight line amortization ÷ 2)
= ( $500,000 × 7% ) ÷ 2 - ( $1,000 ÷ 2 )
= $17,500 - $500
= $17,000.
Answer:
a) Augmented product: Previous Sabre models have won high praise from the automotive industry, and all 500 units of past vehicles have sold within weeks of announcement
b) Promised product: Sabre provides each potential customer with a list of customizable features that can be added during the manufacturing process.
c) Tangible product: Sabre designs and manufactures each automobile in-house; it makes every part of the car, from the tires to the brakes to the transmission to the metallic paint. Sabre employees make each car by hand.
d) Core product: Sabre is a performance automobile manufacturer headquartered in Ulster, Ireland. It has been in business for eighteen years and has brought twenty performance-oriented automobiles to market during this time.
Explanation:
a) The augmented product is defined as one that is capable of exceeding consumer expectations. In this case, the cars were sold very fast since customers were met with their expectations regarding the product offered.
b) In this case, Saber is able to customize each car with a series of additional features that offer the user so that he is able to have his own car as he would like
c) Tangible products are defined as goods or services that are manufactured, dispatched and delivered, that is, in this case, cars
d) Saber's main product is the manufacture of high performance cars. That is its main product and its strength in the business
The best option to choose is the Chief Chef or the Executive Chef. This type of chef is the one who is in charge of <span>the decision-making. He is the leader of the kitchen brigade. </span>
Answer:
D. All of the above.
Explanation:
In economics, opportunity cost is the alternative forgone. For example, if two goods X and Y with prices $2 and $3 respectively are compared and an individual chooses to buy X instead of Y, the opportunity cost is the good Y itself that is forgone and not $3 which the price of Y.
Opportunity cost can also be seen as benefits an individual forgo in order to choose an alternative over another.
Therefore, individual pair comparison of each of the following statements opportunity cost to Frank's decision to reduce his weight:
A. His opportunity cost is the alternative uses of time spent exercising.
B. His opportunity cost is the forgone satisfaction of consuming foods that are not part of his diet plan.
C. Assuming exercise is not leisure comma he trades consumption of current leisure for future health.
I wish you the best.
Answer:
The correct answer is a) Constructive resistance.
Explanation:
Constructive Resistance is the ability of structural elements to withstand the efforts to which they are subjected without breaking. It depends on many factors among which the material used, its geometry and the type of union between the elements stand out.