Answer:
$26.06
Step-by-step explanation:
You would like to purchase a glue gun for $8.99 and a basket for $25.99. The highest-priced item is a basket for $25.99. So, the coupon will take the discount off for this item.
The new price of the basket is

The total cost of your buying is

There will be a 6% sales tax added to the price of all items. So, the end cost is

the function is decreasing and the y intercept is (0,1)
Answer: 50%
Step-by-step explanation:
In 2010, there were only 2 bike manufacturers and they had market shares of 30% and 70%.
A new manufacturer joins the market and captures 10% of the market share and Splendor increases to 40% of market share.
Market shares:
Yamaha = 10%
Splendor = 40%
Passion = 100% - 10% - 40%
= 50%
Answer:
20
Step-by-step explanation: