Answer:
A = 3
2A5A0A2 = 2353032
Step-by-step explanation:
Given:
2A5A0A2 is divisible by 9
2A5A0A2 can be divisible by 99 if the sum of the digits can be divided by 9
Digits A is between 0 to 9
2 + A + 5 + A + 0 + A + 2 = 9x
Where,
x = multiples of 9
9 + 3A = 9x
Make A the subject
A = (9x - 9) / 3
When x = 0
A = {9(0) - 9} / 3
= (0 - 9) /3
= -9/3
= -3
When x = 1
A = (9x - 9) / 3
= 9(1) - 9 /3
= 9-9/3
=0/3
A = 0
When x = 2
A = (9x - 9) / 3
= 9(2) -9 / 3
= 18-9/3
= 9/3
A = 3
When x = 3
A = (9x - 9) / 3
= 9(3) - 9 / 3
=27 - 9 /3
= 18/3
A = 6
When x = 4
A = (9x - 9) / 3
= 9(4) -9 /3
= 36-9/3
= 27/3
= 9
Recall, Digits A is between 0 to 9
Substituting A = 0
2050002 ÷ 99
= 20707.09
Substituting A = 3
2A5A0A2
2353032 ÷ 99
= 23,768
Substituting A = 6
2A5A0A2
2656062 ÷ 99
= 26,838.91
Substituting A = 9
2A5A0A2
2959092 ÷ 99
= 29,889.82
Therefore, the only A digit that will not give a decimal number when divided by 9 is 3
A = 3
Answer:
The relationship is a function because only one amount of plant food remains each day
Step-by-step explanation:
The relationship is a function because only one amount of plant food remains each day
y (remaining at finish of the day) = - 12 x + 72
x = 1 y = 60
x = 2 y = 48
x = 3 y = 36
x = 4 y = 24
x = 5 y = 12
x = 6 y = 0
Answer:
Due to the higher z-score, Cade should be offered the job.
Step-by-step explanation:
Z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
If the company has only one position to fill and prefers to fill it with the applicant who performed best on the aptitude test, which of the applicants should be offered the job?
Whoever had the higher z-score.
Reyna:
Reyna got a score of 75.3; this version has a mean of 69.3 and a standard deviation of 12.
This means that 



Kaitlyn:
Kaitlyn got a score of 228.4; this version has a mean of 206 and a standard deviation of 28.
This means that 



Cade:
Cade got a score of 7.88; this version has a mean of 7.2 and a standard deviation of 0.4. This means that 



Due to the higher z-score, Cade should be offered the job.
Our data are:
0.19
0.78
0.96
1.31
2.78
3.16
4.15
4.67
4.85
6.50
7.35
8.01
8.27
12.06
31.75
32.52
33.91
36.71
72.89
From this data we have n=19
Mean is
equal to:

We summarize all the values and divide them by the total number of samples.


In another hand we have that Standard Variation is equal to

For this case we take the value of each of our samples, we subtract the average and we square it to that value. We do this with each of the data and in the end we divide them by the total population of the sample (n) minus 1.


Answer:
Option C
Step-by-step explanation:
Given that area of a circle = 452.16 sq metres
Hence radius = 
After rounding off we get radius = 12metres
To find circumference
We know that circumference of a circle = 2pir
= 
Option C is right
Option D is right