Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
The answer is 1840 because you have to do 10x8 then multiply that by 23 and get 1840
There is a rule for functions:
One input(x-value) can only have one output(y-value).
If one input has more than one output, it is not a function.
(This doesn't apply to outputs, one output can have more than one input and still be a function)
This graph shows a set of ordered pairs that does NOT represent a function because there are two points on x = -3. The input -3 has more than one output of -4 and 4, so it is not a function.
Answer:
10 cm
Step-by-step explanation:
Given:
No. of small spherical bulb = 1,000
radius (r) of smaller bulbs = 1 cm
Required:
radius of the bigger bulb
SOLUTION:
The following equation represents the relationship of the volume of the smaller and bigger bulb,

Where,
= volume of bigger bulb
= volume of smaller bulb
1,000 is the number of smaller bulbs melted to form the bigger bulb.
Volume of a sphere is given as, ⁴/3πr³
Therefore:
= ⁴/3*π*r³ = 4πr³/3
= ⁴/3*πr³ = ⁴/3*π*(1)³ = ⁴/3π*1 = 4π/3
Plug the above values into the equation below:





(12pie cancels 12 pie)
(taking the cube root of each side)
Radius of the bigger bulb = 10 cm