Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:
The increase in the monthly payment amount is $180
Explanation:
In order to calculate the increase in the monthly payment amount we would have to make the following calculation:
increase in the monthly payment amount=installment increase-installment
installment=(loan amount/1,000)*rate of interest
installment=($120,000/1,000)*4
installment=$480
installment increase=(loan amount/1,000)*rate of interest
installment increase=($120,000/1,000)*5.5
installment increase=$660
increase in the monthly payment amount=$660-$480
increase in the monthly payment amount=$180
The increase in the monthly payment amount is $180
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%