Answer:
1 × 10² J
Step-by-step explanation:
Given data

2 oz × (1 kg/35.274 oz) = 0.06 kg
The work exerted by the player is equal to the kinetic energy (K) adquired by the ball.
K = 1/2 × m × v²
K = 1/2 × 0.06 kg × (57.7 m/s)²
K = 1 × 10² J
Answer:
$120.
Step-by-step explanation:
We have been given that Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market.
Jess sold 3/4th of what Libby sold. Let us find 3/4 of 60.



Therefore, Jess sold $45 worth of vegetables.
We are told that Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. So let us 1/3rd of 45.


Therefore Stephanie sold $15 worth of vegetables.
Now let us add amounts of money earned by Libby, Jess and Stephanie to get the total money earned by all.


Therefore, they all sell $120 worth of vegetables together.
Answer:
½log3 + ½logx
Step-by-step explanation:
½(log(3x))
½(log3 + logx)
½logx + ½log3
Answer:
the base of the ladder is 27.89 ft away from the building
Step-by-step explanation:
Notice that this situation can be represented with a right angle triangle. The right angle being that made between the ground and the building, the ladder (32 ft long) being the hypotenuse of the triangle, the acute angle of
being adjacent to the unknown side we are asked about (x). So, we can use the cosine function to solve this:

which rounded to the nearest hundredth gives;
x = 27.89 ft
4.509 is greater that 4.508 and less than 4.512