Answer:
- 8
Step-by-step explanation:
Given
(3x² - 5)(4 + 4x²)
Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is
3x²(4 + 4x²) - 5 (4 + 4x²) ← distribute both parenthesis
= 12x² + 12
- 20 - 20x² ← collect like terms
= 12
- 8x² - 20
The coefficient of the x² term is - 8
Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:
The answer is D
Step-by-step explanation:
= 0.8
= 2.64
2.64 > 0.8 because 2 is a whole number while 0.8 is a decimal