$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Cost of common stock:
= (Expected dividend at the end of Year 1 ÷ Price of stock) + Growth rate.
= (1.45 ÷ 22.50) + 0.065
= 0.0644 + 0.065
= 0.1294 i.e., 12.94%
Conclusion:-
Cost of common stock = 12.94%
Note:-
D1 = Expected dividend at the end of Year 1,
P0 = Current price of common stock, and
gL = Growth level i.e., growth rate in dividend.
Answer:
Grid analysis is a brilliant chance to consolidate conceptualizing to consider the significance of different variables that affect a determination choice. The choice of another provider can be a laborious procedure, and the significance of the choice is inarguable.
Explanation: