Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
<u>Answer:</u>
The correct answer for this is: Gross Rent Multiplier.
<u>Explanation:</u>
The type of a simplified alternative to capitalization of net income that does not take into account bad debts or expenses is called Gross Rent Multiplier (GMR).
Gross Rent Multiplier is used to find the approximate net incomes that does not include any bad debts or expenses.
Also, it is considered as the quickest tool to estimate the values, such as of a building.
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>