Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:

Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
a) a downward shift in the AFC curve
Explanation:
AFC = Average Fixed Cost, AVC = Average Variable Cost, MC = Marginal Cost
Average Fixed Cost is defined as the fixed cost of production divided by the quantity produced. Mathematically given as:
Average Fixed Cost = Fixed Cost ÷ Quantity
AVC = FC ÷ Q
Average Variable Cost is defined as the variable cost of production divided by the quantity produced. Mathematically given as:
AFC = VC ÷ Q
Marginal Cost is defined as the cost incurred for an additional unit to be produced. Mathematically given as:
MC = ΔC ÷ ΔQ
The firm discovered a more efficient technology implies that the cost of production is reduced. The result of this is that the fixed cost (FC) is reduced and consequently, the AFC is reduced as well. Hence, the AFC curve shifts downward. We therefore see that a reduction in fixed costs (due to the discovery of a more efficient technology) results in the AFC curve shifting downwards
<u>Hence, Option A (a downward shift in the AFC curve) is the correct answer </u>