Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%
Answer:
The unlevered value of the firm is $869325.15
Explanation:
For computing the value of unlevered firm, the following formula should be used which is shown below:
Value of levered firm = Earning before interest and taxes × (1 - tax rate) ÷ cost of equity
where,
Earnings before income and taxes are $218,000
Cost of equity is 16.3%
And, the tax rate is 35%
Now put these values on the above formula
So, the value would be equals to
= $218,000 × (1 - 0.35) ÷ 16.3%
= $141,700 ÷ 16.3%
= $869325.15
The other terms like bonds and the annual coupon should not be considered in the computation part because we have to calculate for unlevered firm which only includes equity and the bond is a debt security. Thus, it is irrelevant.
Hence, the unlevered value of the firm is $869325.15
Answer:
Embedding culture.
Explanation:
Embedding culture requires determining your leadership style, role modeling, teaching, and coaching. It is seen in how rewards and status is given and to whom, and in our criteria for recruitment, selection, promotion and excommunication of members.
Answer and Explanation:
The completion of the second, fourth, and fifth columns of the given table is to be shown in the attachment below:
As we know that
Profit = Total revenue - total cost
Total revenue is the revenue earned by the company by multiplying the price with the quantity demanded
While the total cost is
= Fixed cost + variable cost
The marginal revenue comes from
= Change in total revenue ÷ change in quantity
We simply use these formulas in the spreadsheet below.