answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
2 years ago
13

Following is partial information for the income statement of Audio Solutions Company under three different inventory costing met

hods, assuming the use of a periodic inventory system:
FIFO LIFO Average Cost
Cost of goods sold
Beginning inventory (400 units S28) $11,200 $11,200 11,200
Purchases (475 units $35) 16,625 16,625 16,625
Goods available for sale 17,825
Ending inventory (525 units)
Cost of goods sold

Required:
a. Compute cost of goods sold under the FIFO, LIFO, and average cost inventory costing methods.
b. Prepare an income statement through pretax income for each method. Sales, 307 units; unit sales price, $50; Expenses, $1,680
c. Rank the three methods in order of income taxes paid (favorable cash flow).
Business
1 answer:
Tamiku [17]2 years ago
5 0

Answer:

The computation is shown below:-

Explanation:

1.                     FIFO    LIFO Average cost  

Cost of goods sold      

Beginning inventory       $11,200      $11,200  $11,200

(400 units ×  $28))                          

purchases                       $16,625    $16,625   $16,625

(475 units × 35)                  

Goods available for use $27,825    $27,825   $27,825  

Ending inventory             $18,025    $15,575    $16,695

(525 units)  

Cost of goods sold          $9,800    $12,250    $11,130  

under ending inventory = 475 × $35 + 50 × $28    

FIFO = $18,025  

LIFO ending inventory 400 × $28 + 125 × $35

= $15,575  

Average cost = $27,825 ÷ $875    

= 31.8      

Ending inventory = 525 × 31.8

= $16,695

2.                                  FIFO            LIFO         Average

Sales

(307 × $50)                $15,350         $15,350    $15,350

Cost of goods sold     $9,800    $12,250    $11,130

Gross Profit                 $5,550           $3,100      $4,220

Expenses                     $1,680           $1,680      $1,680

Net income                  $3,870           $1,420       $2,540

3. FIFO = 3

LIFO = 2

Average = 1

You might be interested in
Fatima is struggling in her job and is experiencing increased dissatisfaction. She related to you that her manager has been unfa
oee [108]

Answer:

Cognitive dissonance

Explanation:

Cognitive dissonance is a psychological notion when an individual experiences thoughts and emotions that are not consistent (no matter the environment). In this example, it was expected from Fatima to quit her job (since she hated the manager). In spite of that, she continued to work. That caused the cognitive dissonance in her behavior, as she changed her attitude.

6 0
2 years ago
Nessca corp. manufactures electronic gadgets. it instructs its marketing team to competitively advertise and promote its gadgets
Natasha2012 [34]

I guess the correct answer is be inward looking, focusing on selling what the firm makes.

Nessca Corp. manufactures electronic gadgets. It instructs its marketing team to competitively advertise and promote its gadgets. The company, instead of believing in market research, believes that the market will absorb more products if customers are made aware of the products. The workforce of Nessca Corp. is most likely to be inward looking, focusing on selling what the firm makes.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bookstore costs $90 a day to keep open, and spends $12 for each book it sells. The store charges $18 for each book it sells. I
vekshin1

Answer:

C

Explanation:

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Clothes Unlimited is a company that integrates agility into their supply chains. The company employs regular small-batch deliver
jasenka [17]

Answer:

d. They coordinate dosely with suppliers and service providers to reduce customer wait times.

Explanation:

Companies that use agile style of operations focus on incremental delivery of service, continual planning, team collaboration, and continuous learning.

This gives the company the ability of responding quickly to market changes by coordinating closely with suppliers and service providers to reduce customer wait times.

Clothes Unlimited is an example of an agile company that integrates agility into their supply chains. The company employs regular small-batch deliveries to all of its stores twice a week and uses real-time data to assess customer preferences

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
MasterCom Corporation corporation produces a semiconductor chip used on communications. the direct materials are added at hte st
Mariana [72]

Answer:

a. The equivalent units of work done in​ June=   450,000

b. The total manufacturing cost per chip= $ 12.199= $ 12.2

Explanation:

a. The equivalent units of work done in​ June

Units Started                                                                  475,000

Units Completed                                                             425,000

Units still in Process completed 50% =  (50,000 * 50%) 25,000

The equivalent units of work done in​ June  =        450,000

b. The total manufacturing cost per chip

Direct material cost                 $935,750

Conversion costs                 $4,554,000

The total manufacturing     $ 5489750

The total manufacturing cost per chip =   $ 5489750/450,000

  The total manufacturing cost per chip       = $ 12.199= $ 12.2

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Your mom is thinking of retiring. her retirement plan will pay her either $250,000 immediately on retirement or $350,000 five ye
    11·1 answer
  • 20% of your income is meant for your savings, investments, and payments to reduce debt. What are the potential risks of having a
    10·1 answer
  • Síntesis interview a classmate about his or her pastimes, weekend activities, and favorite sports. use these questions as guidel
    5·2 answers
  • Mike used to work as a commercial painter for $40,000 per year but quit in order to start his own painting business. To invest i
    6·1 answer
  • he cost for producing a certain product is $37 each. The fixed costs are $70,000. The selling price for each product is $72. 1.
    6·1 answer
  • The following exercise will help you identify how business owners function within the different stages of retailing. The wheel o
    8·1 answer
  • Sheila is hosting a large diplomatic event and needs to increase her inventory of dinnerware sets. She has set a $1925 budget an
    10·1 answer
  • Use your knowledge of the different concepts related to the communication process to classify the following statement or situati
    7·1 answer
  • Let's say you work for a company that makes prepared breakfast cereals like corn flakes. Your company is planning to introduce a
    6·1 answer
  • A catering company prepared and served 350 meals at an anniversary celebration last week using 8 workers. The week before, 2 wor
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!