Barack Obama was talking about the choices on the priorities of the budget.
Education, Health, Security, among others are part of the State's responsibilities and dividing the budget to meet society's needs in these and other areas is a very difficult task.
Soooo B
Hope this helped!!
~BBGLUVER
Incomplete question. However, it would be inferred you want to know the requirements to calculate net income.
<u><em>Explanation</em></u>:
Remember, net income is total revenue minus total cost. Since Apple anticipates selling 100,000 units, if we assume the fixed cost to be $2,400 and the variable cost $34, and selling price unit is $150.
- Total cost= 2400+ (34*100,000)= 3,400,000
- Total Revenue= 150*100,000= $15,000,000
- Net income= 15,000,000-3,400,000= $11,600,000
The Net income is therefore $11,600,000.
Answer:
The appropriate solution is "$2.91". A further explanation is given below.
Explanation:
Seems that the given question is incomplete. Below is the attachment of the full problem.
According to the question,
Common dividend,
= 509.83
Shares outstanding,
= 175
Now,
The dividend per share will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
or,
= 
Answer:
It is more convenient to sell the units unfinished by $500.
Explanation:
Giving the following information:
Units= 1,000
Unfinished:
Selling price= $4.00 per unit.
Complete:
Incremental costs= $1.00 per unit for direct materials, $2.00 per unit for direct labor, and $1.50 per unit for overhead
Selling price= $8.00 each.
We need to calculate the gross profit of each option and choose the more convenient:
Unfinished:
Gross profit= 1,000*4= $4,000
Complete:
Gross profit= 1,000*(8 - 4.5)= $3,500
It is more convenient to sell the units unfinished by $500.
Answer:
$2,400
Explanation:
Total production Cost:
= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment
= $7,000 + $2,000 + $3000
= $12,000
Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:
= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)
= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)
= $12 × 200
= $2,400