Answer: Interest revenue for $2400
Explanation:
From the question, we are informed that Bay Company acquires 60, 8%, 5 year, $1,000 Community bonds on January 1, 2014 for $60,000. The journal entry to record this investment includes a debit for Interest revenue for $2400.
This was calculated in the following way:
= $60,000 × 8% × 1/2
= $60,000 × 0.08 × 0.5
= $2400 interest revenue
Answer:
Work in Process Inventory account at the end of September is $1,950
Explanation:
As all jobs at the beginning of september in the balance of Work in progress were finished, it's costs are now in Finished Goods Inventory. So are too, the two jobs started and finished during September. The Works in Process account records materials, labor and structure costs of order not finished yet at the end of the month.
At the end of september only Job 850 is not finished. The sum of materials, direct labor and overhed that is $1.950, is the balance of Work in Process Inventory account at the end of September.
Answer: Item A - Single Sourcing Strategy
Item B - Multiple Supplier Strategy
Explanation:
Item A:
This item is in high volume and has a low risk factor because there are multiple potential Suppliers present in the market. Because of this you can choose the SINGLE SOURCING STRATEGY because you can easily switch to others if one is unable to supply you with the good.
Item B:
This item has a low volume as the Suppliers are equally low. This means that the risk factor here is quite high. Because of these factors it is best to use a MULTIPLE SUPPLIER STRATEGY to mitigate the risk that one supplier will not have it. This was many options are available.
If you need any clarification do react or comment.
Answer:
expect the customer to wait = 6.74 sec
1 car would expect to see in the system.
Explanation:
given data
arrive rate λ = 300 per hour
verify the debit card u = 1 card per 5 second = 720 card per hour
solution
L(q) = 300² ÷ ( 2 × 720 (730-300) )
L(q) = 0.1453
L(q) = 2.0833
and
L(s) = 0.1453 + 300/720
L(s) = 0.5619 W(s)
so
expect the customer to wait = 0.5619 ÷ 300
expect the customer to wait =0.001873
expect the customer to wait = 6.74 sec
and
L(s) 0.5619 = 1 cars
so 1 car would expect to see in the system.