Answer:
C) 10%
Explanation:
($144,000 + $12,780)/$36,000 = 4.355
Answer:
d. We do not have enough information to answer this question
Explanation:
We could say that maybe if the price lowers by pure law of supply and demand the consumers will consume more cups of coffe but for a more complete answer we need the elasticity of demand of that good (coffe), to be able to know in what quantity a change in the price would affect the demand and to know if the relation between the price and the units buyed are positive or negativa.
Answer:
The correct answer is option 4.
Explanation:
Rhonda has agreed to invest $16,000 in a partnership with her sister and brother-in-law. she does not plan to work in partnership or invest any of her wealth other than $16,00. But she intends on sharing profits. This implies that Rhonda is a limited partner in the business.
A limited partner is a partial owner of a business. His/her liability to the business's debts is limited to the extent of the amount he/she has invested in the business. Such partners are often called silent partners as they don't have any involvement in the day to day operations.
Answer:
Dividend
First year = $2.544
Second year = $3.053
Third year = $3.48
Fourth year = $3.97
Fifth year = $4.53
Sixth year =$5.16
Explanation:
As dividend is the share of earning distributed to the stockholders. The stockholders expects a good return from the company against their interst in the company. Company make a dividend policy and calculates the growth of dividend accordingly.
Dividend Paid = $2.12
Company expected 20% growth in next two years so,
Dividend First year = $2.12 x 120% = $2.544
Dividend Second year = $2.544 x 120% = $3.053
Dividend of following three years will grow at 14%
Dividend Third year = $3.053 x 114% = $3.48
Dividend Fourth year = $3.48 x 114% = $3.97
Dividend Fifth year = $3.97 x 114% = $4.53
After this it will grow 8% indefinitely
Dividend Sixth year = $4.53 x 114% = $5.16
Answer:
The standard deviation of 75 dollars
Explanation:
Standard deviation, S.D.= 75 dollars; Mean, M= 225 dollars; Mean deviation, D= ?
S.D. = √ D² - M
∴ 75 = √ D² - 225
D² = 75² - 225 = 5625 + 225 = 5950
∴ D = √5950 = 24.4 dollars
From the above, it shows that, the standard deviation of 75 dollars contains the middle 95 percent of hourly sales.