Answer
<h3>
The total purchase price allocated to land, building, and machinery accounts is $140,840, $509,707 and $355,453 respectively.</h3>
<h3>
Explanation</h3>
<h3><em>Calculation of Total purchase price</em></h3>
- Total purchase price = purchase price + legal fee
= 1.000.000 + 6.000
= 1.006.000
Allocation of the total purchase price to the land, building, and machinery accounts in Tamarack Company’s record:
- Land = Total purchase price * (Assesed Value of Land / Total Property Assessed Value)
= 1.006.000 * (126.000 / 900.000)
= 140.840
- Building = Total Purchase Price * (Assesed Value of Machinery / Total Property Assessed Value)
Building = 1.006.000 * (318.000 / 900.000) = 355.453,3
<h3>
Thus, the total purchase price allocated to land, building, and machinery accounts is $140,840, $509,707 and $355,453 respectively.</h3>
Answer:
The sale of Miko's car to Pye for $4,500
Explanation:
Article 2 of the uniform commercial code (UCC) covers the sale of goods, but it doesn't cover the sale of services, securities or real property.
The only transaction that involves the sale of goods happened when Miko sold her car to her neighbor. When you rent something, you are providing a service, the same happens with a trip (transportation and lodging services).
Answer:
D) inventory
Explanation:
Inventory: Inventory is the stock of the company. It passed through various cycles i.e. raw material, work in progress, finished goods. When the cycle is finished then the product is ready to sell in the market.
Moreover, the recording of the stock is done based on the cost or market value whichever is lower.
In the given question, operation management uses the storage facility. So, the storage facility is used to store the inventory. Here, the storage facility means the warehouse in which the company products are kept for safety measurement.
Thus, all other options are incorrect except D option
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50