Answer:
She traveled a total of 2875 metres during practice.
Step-by-step explanation:
Doris ran 2.5 kilometres, then sprinted 300 meters and finally walked 1/4 of the distance she sprinted.
To find the total distance that she traveled, we simply add the distance that she ran, sprinted and walked.
We will convert all distances to metres.
She ran 2.5 kilometres:
1 km = 1000 m
2.5 km = 2.5 * 1000 = 2500 m
So, she ran 2500 m.
She sprinted 300 m.
Se walked 1/4 the distance that she sprinted:
1/4 * 300 = 75 m
She walked 75 m.
Therefore, the total distance she traveled is:
2500 + 300 + 75 = 2875 m
She traveled a total of 2875 metres during practice.
The answer is 4/3 thats the rate of change. up 3 over 4
Arrivals at a fast-food restaurant follow a Poisson distribution with a mean arrival rate of 16 customers per hour. In the study of statistics and probability, the Poisson distribution is a widely-used discrete probability distribution. Using the formula, it was determined that 0.0661 is the probability that in the next hour there will be exactly 12 arrivals.
If the diameter is 16 inches, then its radius is half that, r = 8.
Answer:
Hi! This is the answer for part C, or finding the factors.
Step-by-step explanation:
Checked by my teacher. hope this part helps. Will post the rest soon.