Step-by-step explanation:
1/2 - 1/6 = 3/6 - 1/6 = 2/6
Hope this helps!!!
Answer:
D. 9%
Step-by-step explanation:
1.04 / 2 = 0.52
2.52 / 4 = 0.63 best 1
4.32 / 8 = 0.54
9.12 / 16 = 0.57 best 2
if base on the best deal 1 - 0.63
(0.63 - 0.57) / 0.63 = 0.0952 (≈ 0.09 i.e 9%)
To answer the question, all the statements must be analyzed with the data presented in the table.
From the table we get that the team played 16 games at home and 11 games away from home.
In total, they played 27 games.
Of the 16 games at home, the team won 6. Then, the proportion of games won at home is:
6/16 = 0.375.
Of the 11 games away from home, the team won 3. Then the proportion of games won away from home is:
3/11 = 0.272.
0.375 is not twice 0.272.
Then the first statement is incorrect.
The ratio of games won at home is 6/16 = 3/8. Therefore, the second statement is incorrect. The team does not win 3/5 of the games at home.
The total number of games won is 9 and the total number of games is 27.
So, the third statement is incorrect. The team does not win half of the games.
The fourth statement is true. The team played 27 games
The fifth statement is false because the team won more than 6 games. They won 3 games away from home and 6 games at home
Finally, the sixth statement is correct, because the team lost 10 games at home and 8 away from home. However, the PERCENTAGE of games lost away from home is greater than the PERCENTAGE of games lost at home. Therefore, it is more likely that the team loses when playing away from home.
Below are the choices that can be found from other sources:
A. 42
<span>B. 45 </span>
<span>C. 47 </span>
<span>D. 48 </span>
<span>E. 49
</span>
The answer is C or 47. The object’s resultant angle of motion with the +x-axis after the collision is 47. The reason for that is f<span>rom object A’s x-momentum is 5.7 × 104 kilogram meters/second and its y-momentum is 6.2 × 104 kilogram meters/second, we know that tan of the angle from the x-axis is 6.2 / 5.7 = 1.09 and acrtan 1.09 = 47.4</span>