Every month your balance includes the original amount (100%) and the added the monthly interest (1.42%) so each month the balance will be 101.42% of pior month's balance move the decimal point two points two places to the left to make that into a decimal
So the answer is 101.42
The remaining plant food is: 1 7/12 kg
Step-by-step explanation:
Given
Total Plant food = 3 1/2 kg
Plant food used on Strawberry Plants = 1 2/3 kg
Plant food used on tomato Plants = 1/4 kg
We will first calculate the total food plant used and then subtract the used plant food from the total plant food.
So,

Now,

The remaining plant food is: 1 7/12 kg
Keywords: Division, Fractions
Learn more about fractions at:
#LearnwithBrainly
Answer:
A and C
Step-by-step explanation:
To determine which events are equal, we explicitly define the elements in each set builder.
For event A
A={1.3}
for event B
B={x|x is a number on a die}
The possible numbers on a die are 1,2,3,4,5 and 6. Hence event B is computed as
B={1,2,3,4,5,6}
for event C
![C=[x|x^{2}-4x+3]\\solving x^{2}-4x+3\\x^{2}-4x+3=0\\x^{2}-3x-x+3=0\\x(x-3)-1(x-3)=0\\x=3 or x=1](https://tex.z-dn.net/?f=C%3D%5Bx%7Cx%5E%7B2%7D-4x%2B3%5D%5C%5Csolving%20%20x%5E%7B2%7D-4x%2B3%5C%5Cx%5E%7B2%7D-4x%2B3%3D0%5C%5Cx%5E%7B2%7D-3x-x%2B3%3D0%5C%5Cx%28x-3%29-1%28x-3%29%3D0%5C%5Cx%3D3%20or%20x%3D1)
Hence the set c is C={1,3}
and for the set D {x| x is the number of heads when six coins re tossed }
In the tossing a six coins it is possible not to have any head and it is possible to have head ranging from 1 to 6
Hence the set D can be expressed as
D={0,1,2,3,4,5,6}
In conclusion, when all the set are compared only set A and set C are equal
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.
Given:
5 bonds of face value of 1,000 that paid 5% annual interest rate.
5 bonds x 1,000 = 5,000
5,000 x 5% x 1 year = 250
The total annual interest income of James is 250. Each bond earns 50 per annum.