Weight = k/(distance)². Let's find the value of k when distance = earth radius:
180 = k/(3900)² → k = 180 x 3900² → k = 2,737,800,000
If he is at 325 miles ABOVE the earth, the distance becomes: 3,900+325=4,225 miles and his weight becomes:
Weight = k/(distance)² → Weight = 2,737,800,000/(4225)² = 153.37
Weight = 153.37 lb
Answer:
The answer is 51,200 bacterium.
Step-by-step explanation: So you need to figure out the time between 12 and 6pm, then divide it by 40. 12-6 is 360 minutes, you divide by 40 and you get 9 divisions. Multiply the 100 x 2=200, 200 x 2 =400, and so on for 9 times.
You get a result of 51,200 bacterium.
P(f | weekend) = p(f & weekend)/p(weekend)
.. = 10%/25%
.. = 2/5 = 0.4
Jason: 5/7
Sara: 4/5
Think of it this way: if the total track is a mile, and Jason runs 5/7 of it, he has run 5/7 of a mile. Then Sara runs 4/5 OF 5/7, with "of" meaning "times," so she runs 4/5 x 5/7, which gives you 20/35, which simplifies to 4/7. You can also think of Sara's distance as 80 percent of Jason's. If she runs "80 percent of the sevenths that Jason ran," that means she ran 4 out of his 5 sevenths.