Answer:
-1.13 m/s
Step-by-step explanation:
Parameters given:
Mass of first footballer, M = 92 kg
Initial velocity of first footballer, U = 6.5 m/s (taking North to be the +ve y axis)
Mass of second footballer, m = 85 kg
Initial velocity of second footballer, u = -6.0 m/s (taking South to be the -ve y axis)
Final velocity of first footballer, V = 2.0 m/s
We need to find the final velocity of the second football (v)
Applying the principle of conservation of momentum, we have that, in a system:
Total Initial Momentum = Total Final Momentum
(M * U) + (m * u) = (M * V) + (m * v)
(92 * 6.5) + (85 * -6) = (92 * 2) + (85 * v)
598 - 510 = 184 + 85v
88 = 184 + 85v
88 - 184 = 85v
-96 = 85v
=> v = -96 / 85
v = -1.13 m/s
The final velocity of the 85 kg player is -1.13 m/s i.e 1.13 m/s South
Answer:
Which expression is equivalent to RootIndex 3 StartRoot 64 a Superscript 6 Baseline b Superscript 7 Baseline c Superscript 9 Baseline EndRoot?
2 a b c squared (RootIndex 3 StartRoot 4 a squared b cubed c EndRoot)
4 a squared b squared c cubed (RootIndex 3 StartRoot b EndRoot)
8 a cubed b cubed c Superscript 4 Baseline (RootIndex 3 StartRoot b c EndRoot)
8 a squared b squared c cubed (RootIndex 3 StartRoot b EndRoot)
Answer: For

Nick does not has enough money to follow this recommendation.
Step-by-step explanation:
Given: A self-service car wash charges $4 for the initial 5 minutes plus an additional $0.75 for each minute after that.
Let y be the cost for car wash for m minutes then
such that at m= 5 , y=4 which is the cost for car wash (dollars) for first 5 minutes.
Also, A car enthusiast magazine recommends spending at least 15 minutes to properly wash a car.
For

But Nick has $10 which is less than $11.5, so he does not has enough money to follow this recommendation.
Answer:
-6.4z- (3.5x)
Step-by-step explanation:
cant do z times x
Given : tan 235 = 2 tan 20 + tan 215
To Find : prove that
Solution:
tan 235 = 2 tan 20 + tan 215
Tan x = Tan (180 + x)
tan 235 = tan ( 180 + 55) = tan55
tan 215 = tan (180 + 35) = tan 35
=> tan 55 = 2tan 20 + tan 35
55 = 20 + 35
=> 20 = 55 - 35
taking Tan both sides
=> Tan 20 = Tan ( 55 - 35)
=> Tan 20 = (Tan55 - Tan35) /(1 + Tan55 . Tan35)
Tan35 = Cot55 = 1/tan55 => Tan55 . Tan35 =1
=> Tan 20 = (Tan 55 - Tan 35) /(1 + 1)
=> Tan 20 = (Tan 55 - Tan 35) /2
=> 2 Tan 20 = Tan 55 - Tan 35
=> 2 Tan 20 + Tan 35 = Tan 55
=> tan 55 = 2tan 20 + tan 35
=> tan 235 = 2tan 20 + tan 215
QED
Hence Proved