Answer: $2,100.25
Step-by-step explanation:
$135.50 x 15.5 = $2,100.25
Answer:
0.8753
Step-by-step explanation:
Calculate the probability that your job will be ready before 10.01 am
Here, the parameter of an Exponential is E(X)=12
Now, to calculate the third job probability, it follows Poisson Distribution with parameter 1/λ
Therefore, E(Y) =1/12
Here, The third job will be ready for 10:01 AM, then E(Y)=61/12
Therefore, the required probability is

=1- POISSON(3,5,true)
=1-0.1246
=0.8753
A. The mean and standard deviation.
The mean of a sampling distribution is approximately equal to the mean of the population. Given that the mean of the population is equal to 174.5, the mean of the sampling distribution is also this value.
The standard deviation of a sample distribution is equal to,
u(m) = u/sqrt n
Substituting the known values,
u(m) = 6.9 / sqrt 25 = 1.38
b. Get the z-score of both items,
z-score = (data point - mean) / standard deviation
z-score of 172.5
z-score = (172.5 - 174.5) / 1.38 = -1.49
This translates to 0.068.
z-score of 175.8
z-score = (175.8 - 174.5) / 1.38 = 0.94
This translates to 0.83.
The difference between the two z-scores is 0.762.
The number of samples with this height is 0.762(200) which is equal to approximately 152.
c. z-score of 172 centimeters
z-score = (172 - 174.5) / 1.38
z-score = -1.81
This translates to 0.03.
The number of people with this height from the sample is (0.03)(200) = 6
G= 48/4???? that would make sense wouldn't it? because 48/4 would be the total number of points divided by the amount of games in which those points are scored.
Answer:
Option D. (4, −1) and (−2, 6)
Step-by-step explanation:
we know that
The rule of the reflection of a point across the y-axis is equal to
(x,y) -----> (-x,y)
so
Applying the rule of the reflection
(−4, −1) -----> (4, −1)
(2, 6)----- (-2, 6)