Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X₁: speed of a motorcycle at a certain intersection.
n₁= 135
X[bar]₁= 33.99 km/h
S₁= 4.02 km/h
X₂: speed of a car at a certain intersection.
n₂= 42 cars
X[bar]₂= 26.56 km/h
S₂= 2.45 km/h
Assuming
X₁~N(μ₁; σ₁²)
X₂~N(μ₂; σ₂²)
and σ₁² = σ₂²
<em>A 90% confidence interval for the difference between the mean speeds, in kilometers per hour, of motorcycles and cars at this intersection is ________.</em>
The parameter of interest is μ₁-μ₂
(X[bar]₁-X[bar]₂)±
* 


[(33.99-26.56) ± 1.654 *(
)]
[6.345; 8.514]= [6.35; 8.51]km/h
<em>Construct the 98% confidence interval for the difference μ₁-μ₂ when X[bar]₁= 475.12, S₁= 43.48, X[bar]₂= 321.34, S₂= 21.60, n₁= 12, n₂= 15</em>


[(475.12-321.34) ± 2.485 *(
)]
[121.96; 185.60]
I hope this helps!
<span>To multiply two radicals together, we can simply multiply both the values inside the radicals together and put that in a radical.
So for 5*sqrt(45b) * 6*sqrt(48b), we get 30*sqrt(45b*48b) = 30*sqrt(2160b^2). This value can be simplified further by taking out b^2 and 12^2 from the radical giving us the answer 360b*sqrt(15).</span>
You will have infinite solutions
Company 1: f(x) = 0.25x² - 8x + 600
f(6) = 0.25(6²) - 8(6) + 600 = 9 - 48 + 600 = 561
f(8) = 0.25(8²) - 8(8) + 600 = 16 - 64 + 600 = 552
f(10) = 0.25(10²) - 8(10) + 600 = 25 - 80 + 600 = 545
f(12) = 0.25(12²) - 8(12) + 600 = 36 - 96 + 600 = 540
f(14) = 0.25(14²) - 8(14) + 600 = 49 - 112 + 600 = 537
company 2:
x g(x)
6 862.2
8 856.8
10 855
12 856.8
14 862.2
Based on the given information, the minimum production cost of company 2 is greater than the minimum production cost of company 1.
1/2 + 1/5(1/2) = 1/2 + 1/10 = 5/10 + 1/10 = 6/10....this leaves 4/10 (reduces to 2/5) for his children.
(2/5) / 3 = 2/5 * 1/3 = 2/15 for each child <== A
400 in each childs account.....thats (400 * 3) = 1200 ...
2/5 of what is 1200 =
2/5x = 1200
x = 1200 * 5/2
x = 6000/2
x = 3000 <== B
check...
total pay is 3000
1/2 for bills.....- 1500
1/5(-1500) = -1500/5 = -300 ....for savings
3000 - (1500 + 300) = 3000 - 1800 = 1200...remaining for the children
1200/3 = 400 ...for each child.
so ur answers are :
A. 2/15 in each childs account
B. original paycheck = $ 3000